Vajinal Estetik

Vajinal Estetik

Kadın genital organının döl yatağı olarak da bilinen iç kısmına vajina denir. Bebeğin hem oluşum başlangıcı olan cinsel ilişki buradan olur. Gelişimini tamamlayan fetüsün doğumu da yine buradan olur.

Asli görevi doğum olmasına rağmen eşler arasındaki hem duygusal hem de fiziksel yakınlaşmanın en özel bölümü olan cinsel ilişki vajina tarafından sağlandığı için çok önemli bir organdır.

Normal doğumlar sonrası vajina sıkılığını kaybederek ilişkideki fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyebilir. İşte bu durumda vajina daraltma ( vajinoplasti ) gerekir.

Vajinoplasti ameliyatı nedir?

Vajinoplasti ( vajinal estetik ) ameliyatı, genişlemiş vajinanın cerrahi olarak daraltılması işlemidir. Genetik özeliklerimiz bazen dezavantaj olabiliyor. Özellikle doğu kökenli bayanlarda derinin ince ve elastikiyetinin fazla olması yapılan doğumlar ile birlikte erken yaşta vücut ve yüzde sarkmalara yol açar. Bu elastikiyet fazlalığı bazen mukoza dediğimiz iç organlarımızın örtüsünde de olabilir. Buna en tipik örnek vajina dokusudur. Vajinadaki gevşeme tabiki görsel sıkıntı değildir. Fakat eşler arasında özellikle cinsel yönden ciddi sıkıntılara yol açacak bir durumdur.

En sık vajina genişlemesi sebebi doğum sayısının fazla olması iken bazı bayanlarda doğum olmadan da yapısal bir gevşeme vardır. Vajina kasları güçsüzdür. Bu durumda bazı egzersizlerin faydası olabilir. En tipik olanı idrar yapma sırasında arada idrarın tutulup bırakılmasıdır. Buna Kegel egzersizleri ya da vajina daraltma egzersizleri de denir. Normal doğum sonrası vajinadaki kaslar oldukça zayıflar. Doğum sırasında bebeğin rahat geçişini sağlamak amacıyla vajina ağzına yapılan epizyotomi dediğimiz kesiler kas gücünü daha da azaltır.

Doğum sayısı arttıkça vajinanın eski formuna kavuşması zorlaşır. Bu egzersizlerle yeterli sıkılaşma sağlanamazsa vajinoplasti yapmak gerekir. Genişlemiş vajina sadece cinsel açıdan rahatsızlık yapmaz. O bölgedeki kasların genelindeki zayıflık idrar kaçırma gibi sorunlara da yol açar. Çok rahatsız edici bir sorunda oturup kalkarken ya da cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesidir. Vajina arka duvarına yapılan daraltma işlemi ile vajinanın daraltılması mümkündür.

Bu işleme vajinoplasti ameliyatı( vajinal estetik ) diyoruz. Aslında vajina daraltma ameliyatı demektir. Vajina içinden bir miktar doku alınır. Kalan kesi bölgesi birbirine yaklaştırılarak dikilir. Böylece daralma ve sıkılaşma sağlanmış olur. İşlem 45 dakika sürer. Hastanede gece kalmayı gerektirmez. Ertesi gün pansumanın alınması gerekir. Dikişler kendi düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Duş almak mümkündür. 3 hafta kadar küvette uzanma, havuza girme, sauna keyfi yapılmamalıdır. En önemli önlem de işlem sonrası 6 haftalık cinsel perhizdir.

Böylece vajinal doku tam olarak sorunsuz iyileşmiş olur. Bu işlem adet görmeye engel değildir. Normal doğum yapılmasına da engel değildir. Fakat normal doğum yapılırsa tabiki vajina da bir miktar tekrar gevşeme oluşur. Bu nedenle belki vajinayı korumak için sezaryen tercih edilebilir. Kadın estetik cerrah tercih eden hastalarım benimle irtibata geçebilir. Vajina daraltma ameliyatı diğer adıyla vajinoplasti ameliyatı, vajinal yani normal yolla doğum gibi nedenlere bağlı olarak kadınlarda vajinanın gevşemesi sonucu cinsel ilişkide tatmin olamama problemi söz konusu olduğunda, vajinayı daraltma ve sıkılaştırmak için yapılan bir operasyondur.

Yaşanan bu problem sadece erkekte değil, aynı zamanda kadında da kendini gösterebilmektedir.

Özetle eşlerin cinsel yaşamında son derece önemli bir durum olan “vajina genişliği” vajina daraltma ameliyatı adı verilen cerrahi operasyon ile düzeltilebilmektedir.

Vajina Ameliyatı ve Labioplasti ( Vajinal Estetik )

Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı, yaklaşık olarak 1 saat devam etmektedir. Operasyon sürecinde vajenin başlangıcından iç kısma doğru, vajina arka duvarından vajina daraltma yapılır. Müdahale sırasında bırakılan dikiş izleri içeride yer aldığından görünmesi mümkün değildir. Sonucu başarı getiren bir vajinoplasti operasyonunda en önemli olan husus, vajen alt duvarında yer alan ve iki taraflı olarak pelvis tabanını meydana getiren kasların birbirine yakın hale getirilmiş olmasıdır.

Vajina ameliyatı ile birlikte diğer genital ameliyatlar da yapılabilir. En çok labioplasti ile birlikte yapıyoruz. Labioplasti, bilindiği üzere vulva iç dudak sarkması rahatsızlığının tedavisi için yapılan ameliyattır. Dudak küçültme operasyonu ile bu sorun düzeltilir.

Vajinal Estetik Ameliyatı Sonrası

Vajina daraltma ameliyatı olan hastalar için hastaneden taburcu olduktan sonra genital bölge temizliği ve hijyen oldukça önem arz etmekte olan bir durumdur. Bunun yanı sıra dikişler de düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçların da mutlaka reçeteye uygun olarak kullanılması gerekmektedir. Vajinoplasti ameliyatı sonrasında ilk 2 hafta içerisinde, atılmış olan estetik dikişler hiçbir müdahale gerektirmeksizin kendiliğinden dökülmektedir. Yani hastanın dikişlerini aldırmasına gerek yoktur. Ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra ise dikiş bölgesi normal halini almış olur. Cinsel ilişkiye gelince, ameliyattan sonraki ilk 45 gün boyunca hastalar böyle bir münasebette bulunmamalıdır.Ancak 45 günün sonunda vajina tam anlamı ile iyileşmiş olacaktır.

Vajina Daraltma Egzersizi

Sonuçta esnek bir dokuya sahip olan vajina, yaşın ilerlemesi, tekrar doğum yapma, özellikle yüksek kilolu bebek doğurma gibi sebeplerle tekrar genişleyebilir ama ihtimal azdır. Bu ihtimali daha da azaltmak için Kegel Egzersizleri denen bir tür vajina kaslarını çalıştırma ve güçlendirmeye dayalı antrenmanlar yapılabilir. Buna vajina daraltma egzersizi de denebilir. Gün içinde vajina kaslarını aynen vücudun başka bölgelerindeki kasları çalıştırır gibi belli sayılarda ve giderek arttıracak şekilde kasıp bırakmak çok faydalıdır. Bu egzersizlerin vajina daraltıcı etkisinden başka bir faydası da ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma şikayetini engellemesi veya azaltmasıdır.

Vajinal Estetik Ameliyatının Orgazma Olan Etkisi

Kadınların, cinsel ilişki esnasında orgazma ulaşmasını sağlayan organ klitoristir. Vajina daraltma ameliyatından sonra penis klitorise daha fazla sürtünürken ve daha üstün bir orgazm kalitesi sağlar. Bununla birlikte penisin daha dar bir vajene girmesi, onlarda da orgazmı arttıracaktır. Tüm bunlarla birlikte cinsel isteksizliğin başka nedenlere dayanıyor olabileceği de, unutulmaması gereken bir diğer husustur. Ancak yaşadığı cinsel ilişkide orgazmı yaşayamayan hastaların önemli bir bölümü, vajina daraltma ameliyatı sonrası hazzın artmasıyla birlikte isteksizliklerinin de ortadan kalktığını ifade etmektedir.