kızlık zarı

Kızlık Zarı( Himenoplasti )

Kızlık Zarı Nedir?

Eski Yunan mitolojisine göre evlilik tanrısının adı olan hymen kızlık zarına da ismini vermiştir. Bu zar normalde vajina girişinden 1 ya da 2 cm içeride yer alan bir dokudur. Esnek bir yapıya sahip olan bu dokunun ortasında küçük bir delik bulunmakta ve adet kanaması ile vajinal sıvılar bu delikten dışarıya çıkabilmektedir. Onarım  işlemi 2 şekilde yapılmaktadır. Kalıcı zar onarımı ve geçici zar onarımı şeklinde iki seçenek bulunmaktadır. Tek politikamız mutlak hasta memnuniyeti.

Kızlık Zarı Ameliyatları

Flep denilen yöntemle yapılan kalıcı zar tamiri, diğeri ise geçici zar dikimidir. Bu yöntemlerin hangisinin sizin için uygun olduğuna hekiminiz karar vermelidir.

Toplum tarafından bilinenin aksine bu zarın yırtılması sadece cinsel birleşme yoluyla olmamaktadır. Örneğin trafik kazası, yüksek bir yerden düşme veya elle yapılan cinsel tatmin olma durumlarında da bozulabilir.

Zar Bozulduktan Sonra Kesinlikle Kanama Olur mu?

Bu zar bazı kadınlarda esnek bir yapıda olduğu için doğum sırasında tamamen yırtıldığı bile görülmüştür.
Bazı durumlarda damara yakın olmayan bir bölgeden yırtılarak daha az kanama görülebilir. Bazen de zardaki yırtılmadan ötürü az kanama olmakta ve bu kanama vajinal sıvılarla birlikte geldiğinden belli olmayabilmektedir.

Zar Tamiri Yaptırdığımda Bu Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra eğer ilişkiye girilmiş ve üzerinden 1 hafta geçmişse operasyonun anlaşılması mümkün değildir. Zar muayenesi kişilerin isteği doğrultusunda yapılan bir işlemdir. Yasal olarak kadın bu işlemi yaptırmak istemezse kimse onu bu konuda zorlayamaz.

Zar Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı mukoza yapısındadır. Vajinanın iç kısmındadır ve içinde ince kılcal damarlar bulunur. Vajinanın çok derininde değildir ancak herkes için yeri milimetrelik olsa da değişebilir. Vajina girişini kapatmayacak kadar bir genişlikte olan kızlık zarı, yapısal olarak esnek olabilse de genelde travmalara bağlı olarak yırtılma özelliğine sahiptir. Buna halk arasında ‘’kızlık zarı yırtılması’’ denir.

Onarım Fiyatı Nedir ?

Zar onarım operasyonu fiyatları için doktorumuzun sizi görmesi gerekmektedir. Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de operasyonun nasıl yapılacağı, anestezi kullanılıp kullanılmayacağı gibi etkenler fiyatı doğrudan etkilemektedir. Web sitemizde bulunan telefon numaralarımızdan veya iletişim bilgilerimizden ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.